Ekonomi

Bayer, Roundup kanser davasında 332 milyon dolar ödeyecek

Bayer (ETR: BAYGN ) (OTC:BAYRY), Kaliforniya’daki bir jüri tarafından şirketin Roundup bitki ilacıyla ilgili bir davada 332 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi. Karar, kanserinin ürüne maruz kalmaktan kaynaklandığını iddia eden Mike Dennis’in açtığı dava sonrasında Salı günü verildi.

51 yaşındayken Hodgkin dışı lenfomanın bir türü teşhisi konulan Dennis’e 325 milyon dolar cezai tazminat ve 7 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verildi. San Diego İlçesi Yüksek Mahkemesindeki bir jüri, Bayer’e bağlı bir şirket olan Monsanto’nun (NYSE: MON) Roundup’la ilişkili sağlık riskleri konusunda yeterince uyarıda bulunmadığına karar verdi. Ancak şirketin ürünün tasarımında ihmalkar olduğu sonucuna varamadılar.

Bayer ve davacının avukatları yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Karar, Bayer’in iki ayrı davada verdiği 175 milyon dolar ve 1,25 milyon dolarlık kararların ardından bu ayki üçüncü toplama bağlantılı dava kaybı oldu. Bundan önce şirket, emsal argümanlarla ardı ardına dokuz dava kazanmıştı.

Bayer, 2018 yılında Monsanto’yu 63 milyar dolar değerindeki bir anlaşmayla satın aldığından beri Roundup ile ilgili davalarla karşı karşıya kaldı. Çok sayıda davacının Roundup’a maruz kalmanın kanser teşhislerine yol açtığını iddia etmesiyle, davalar şirket için değerli bir zorluk oldu.

InvestingPro İçgörüleri

Bayer (OTC:BAYRY), önemli bir borç yüküyle faaliyet gösteren İlaç segmentinin önde gelen oyuncularından biridir. Son dönemdeki yasal zorluklara rağmen şirketin 32 yıl üst üste temettü ödemelerine devam etmesi, mali dayanıklılığının bir kanıtıdır. Şirketin hisseleri şu anda 52 haftanın en düşük seviyesinde işlem görüyor ve bu da özellikle şirketin son on iki aydır kârlı olması nedeniyle yatırımcılar için potansiyel yükselişin sinyalini veriyor (InvestingPro Tips).

Veri açısından bakıldığında, Bayer’in piyasa değeri 2023’ün ikinci çeyreği itibarıyla 42,24 milyar dolar ve F/K oranı 27,57’dir. Gelir büyümesi son zamanlarda yavaşlıyor ve 2023’ün ikinci çeyreğinde önceki çeyreğe göre %13,85 düşüş gösteriyor. Şirket ayrıca önemli bir temettü de sunuyor. Gelir odaklı yatırımcılar için dikkat çekici olan %4,2 getiri (InvestingPro Data).

InvestingPro potansiyel yatırımcılara çok daha fazla bilgi ve veri noktası sunuyor. Bayer’in finansal bilgilerini ve potansiyel yatırım fırsatlarını daha derinlemesine incelemek isteyenler için InvestingPro İpuçları ve Verilerinin tamamını incelemeye değer.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-otlukbeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu