Haber

Gümüşhane Zigana Dağı’nda Yeni Sporcular Yetiştiriliyor

Dünyaca ünlü kayakçı Muzaffer Demirhan’ın memleketi Gümüşhane’de, Torul ilçesi sınırları içindeki Zigana Dağı’nda yeni sporcular yetiştiriliyor.

Gümüşhane Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilere yönelik ücretsiz kayak kursu düzenledi. Antrenmanlar, Torul ilçesine bağlı Zigana Dağı üzerinde 2 bin 100 metre yükseklikte bulunan Zigana Gümüşkayak Kayak Merkezi’nde 2 eğitmen eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Toplam 64 sporcunun katıldığı antrenmanlarda 2 antrenör günde 16 öğrenciye antrenman yaparken, eğitmenler 7-10 yaş arası çocukların kayakta daha başarılı olduklarını söyledi.

Kayak antrenörü İlker Bayram EĞİTMEK, bu sezon kar kalınlığının ideal seviyede olduğu Zigana Gümüşkayak Kayak Merkezi’nde 2 antrenör olarak geleceğin sporcularına kayak eğitimi verdiklerini belirterek, “22 Ocak’ta antrenmanlara başladık. Şu anda devam ediyoruz. . Sporcu sayımız 64,8’dir.” “Toplam 16 kişiye gruplar halinde günlük kurslar veriyoruz. 7-10 yaş arası çocuklar kayak yapmayı öğrendiğinde ileriki yıllarda daha başarılı olabilirler” dedi.

Gümüşhane ve kayak denilince akla gelen ilk ismin Muzaffer Demirhan olduğunu kaydeden EĞİTMEK, “Bizim kadar ekipmanı yoktu, bizim kadar kayağı yoktu ama otostop çekerdi. Erzurum’a gidip yarışlara girin. Aracı bile yoktu. Buna rağmen büyük başarı elde etti Muzaffer amca. Biz de onu takip ettik.” Şu anda örnek alıyoruz. Ona yakışır şekilde kayakçı yetiştirmeye çalışıyoruz. Muzaffer amcaya Allah rahmet eylesin, çok iyi kayakçıydı. Büyük başarılar elde etti, sadece Gümüşhane’de değil yurt dışında da olimpiyatlara katıldı. O çok büyüktür, çok büyüktür. “Muzaffer amca başarılı bir kayakçıydı” dedi.

“Bilgisayar başında vakit geçirmeyi seven Z kuşağını Zigana’da kayak yapmaya davet ediyorum”

Eğitime katılan Zeynep Tanguroğlu, kayak yapmayı çok sevdiğini ve çok eğlenceli bir spor olduğunu belirterek, “Kayak hocalarımız da çok iyi eğitmenler. Daha keyifli oluyor çünkü onlarla daha hızlı sürmeyi öğreniyoruz. Kayak yapmayı çok seviyorum, çok güzel bir spor olduğunu düşünüyorum.” Öğrenci Muhammet Emre Atalay, “Yarıyıl tatili fırsatıyla buraya kayak yapmaya geliyoruz. Öğretmenlerimiz sayesinde bize yardımcı oluyorlar. Yeni öğrenciler de var. Onlar da öğreniyor. Benim de içinde olduğum Z kuşağı. , bilgisayar başında daha çok vakit geçirmeyi seven bir nesil, çok aktifler.” “Hayır. Onları burada kayak yapmaya davet ediyorum. Genç Spor’a başvurup bize gelebilirler.” – GÜMÜŞHANE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu