Haber

İsveç: Türkiye’nin NATO üyeliğimizi onaylamasını bekliyoruz

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, ülkesinin NATO üyeliğine hazır olduğunu ve yalnızca Türkiye’nin başvuruyu onaylama sürecini başlatmasını beklediğini belirtti.

Riga’da düzenlenen İskandinav ve Baltık dışişleri bakanları toplantısında düzenlenen basın toplantısında konuşan Billstrom, “Tamamen hazırız (NATO üyeliği) ve onay sürecinin Ankara’da başlamasını bekliyoruz.” söz konusu.

İsveç geçen yıl ittifaka tam üyelik başvurusunda bulunmuştu. Diğer üyelerin onayına rağmen Türkiye ve Macaristan bu başvuruyu şu ana kadar onaylamadı.

Stockholm, Temmuz ayındaki NATO zirvesinde söz verildiği gibi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Ekim ayında yeni yasama dönemi için toplanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’nın üyeliğini onaylayacağını umuyor.

Önce İsveç’in silah ambargosu uyguladığı, ardından “terörist” ilan ettiği kişileri sınır dışı etmediği ve PKK faaliyetlerine göz yumduğu gerekçesiyle İsveç’in üyeliğini erteleyen Türkiye, son olarak Stockholm’ün başvurusunu da erteledi. Bu ülkede Kur’an’ın yakılmasına yasak getirilemez.

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu